therapy_illustration
מאמרים
סינוסיטיס ורפואה סינית

אנשים רבים מצפים לבואו של החורף. ריח הגשם, הקור, הבגדים החמים, ריחות האוכל שמכינים רק בחורף ותחושת הניקיון גורמים לעונה הזו להיות אהובה עליהם במיוחד. אך בניגוד אליהם, אנשים רבים מעדיפים שהחורף לא יגיע. לא, הם לאו דווקא אוהבים את החום של הקיץ או את חוף הים, הם פשוט סובלים מבעיות חוזרות בסינוסים.

דלקות בסינוסים מתחילות בדרך כלל כתוצאה משינוי פתאומי במזג האוויר הגורם לזיהום כגון הצטננות. סיבה נוספת יכולה להיות בעקבות  תגובה אלרגית שגורמת לנפיחות של הריריות וייצור מוגבר של ליחה מימית. הסימנים שניתן לראות אצל חולה שסובל מסינוסיטיס כוללים: כאב ראש – בעיקר באזור ארובות העיניים (מעל הלחיים, מעל העיניים ובמצח), אף סתום, נזלת דביקה – צהובה, ולפעמים גם פגיעה בחוש הריח ו/או הטעם, חום, כאב גרון,

על הפי הרפואה הסינית סינוסיטיס הינו מצב בו מצטברת ליחה באזור הסינוסים. ניתן להבחין במספר סיבות  שיכולות לגרום לסינוסיטיס:

פתוגן חיצוני – רוח חום או רוח קור שהופכת לחום

חסר צ'י בטחול ובריאות –  כאשר הטחול חלש נוזלי הגוף אינם עוברים טרנספורמציה וטרנספורמציה בצורה טובה ונוצרת לחות. כאשר צ'י הריאות חלש, הן אינן  ממלאות את תפקידן בפיזור הנוזלים בגוף וכך הם מצטברים במחמם העליון, מתחממים במערות האף ויוצרים דלקת.

סטגנציה של צ'י הכבד – הכבד אחראי על התנועה החופשית של הצ'י בגוף. ברגע שהוא אינו מתפקד כראוי בעקבות כעסים, רגשות מודחקים, מתח וכו' נוצרת סטגנציה בגוף שעלולה להתחמם עם הזמן. החום של הסטגנציה עולה למעלה, מייבש את הנוזלים הקיימים ומצמיג אותם.

לחות חמה – נוצרת בעיקר ממזונות מחממים ומייצרי לחות. בשילוב עם חסר צ'י בטחול, הלחות מצטברת בקלות רבה יותר.

חסר בכליות – לרוב מופיע אצל אנשים מבוגרים הפגיעים יותר לפתוגנים חיצוניים. יאנג הכליות שלהם נחלש ומסייע פחות לריאות בתהליך הנשימה ופיזור הנוזלים בגוף.

 

דרכי טיפול

בסין, המטפלים משתמשים בדרכים שונות על מנת לטפל בדלקת בסינוסים כרוניים, אך חשוב לציין ששיתוף פעולה מהמטופל על ידי עשיית שיעורי בית, תעזור להחלמה מהירה יותר.

1. טיפול עצמי של המטופל:

* אדים חמים - במידה והנזלת צמיגה מרתיחים מים בסיר ומוסיפים רוזמרין/ טימין/ אורגנו/ שמן אקליפטוס. נושמים את האדים האלו עד שמרגישים שהאף נפתח.

* הסנפה של מי מלח - שמים כפית מי מלח בכוס מים רותחים, רצוי להוסיף גם 3 עלי שסק נקיים (Pi Pa Ye) . נותנים לנוזל להגיע לטמפרטורה נעימה ואת הנוזל הנ"ל מסניפים מהאף. ראוי לציין שהמים נצבעים בצבע כתום מעלי השסק, הזה הזה אינו יורד מהבגדים. 

* עיסוי צידי האף - בצידי האף מצויות נקודות דיקור יעילות מאוד לפתיחת האף. המטפל ינחה את המטופל לעסות את האזור הזה שלוש פעמים ביום. 

* אכילת חזרת/ בצל/ שום מספר פעמים ביום. 

2. צמחי מרפא – ברפואה הסינית מוכרים מספר צמחים אשר עוזרים במקרים של סינוסיטיס:

- Cang Er Zi – מסלק רוח קור ופותח את מעברי האף.

- Xi Xin  - מחמם את הריאות, מתמיר ליחה ופותח את מעברי האף.

- Xin Yi Hua – מסלק רוח קור ופותח את מעברי האף.

- Bai Zhi – משחרר רוח קור, פותח את מעברי האף, משכך כאב.

- Huang Qin – מסלק לחות חמה מהמחמם העליון

צמחי המרפא אינם ניתנים כצמחים בודדים, המטפל מרכיב מהם פורמולה המתאימה למטופל על פי האבחנה המדויקת אותה ביצע לאחר תשאול. פורמולה לדוגמא במקרה של סינוסנטיס אקוטי, יכולה להיות Cang Er Zi San  המסלקת רוח חמה, משככת כאב ופותחת את מעברי האף.

3. דיקור – אחת הדרכים היעילות ליצירת תנועה של צ'י בגוף וסילוק רעלים.  לאחר התשאול יבחר המטפל נקודות דיקור על פי הסינדרום אותו אבחן אצל המטופל. רצוי לשלב בטיפול גם את הנקודות: Bitong – הפותחת את מעברי האף

LI20 -  פותחת את מעברי האף

LI4 -  נקודת שליטה על הפנים, משככת כאב ועוזרת לפתיחת סטגנציה.

St40 – מסלקת לחות מהגוף

GB15 – מסלקת רוח, מיטיבה עם האף

4. שיאצו וטווינה – הטיפול במגע יותאם למטופל על פי האבחנה. במהלך הטיפול יושם דגש על נקודות הפותחות את מעברי האף (אותן נקודות שהוזכרו בסעיף הדיקור) ובנוסף נקודות היוצרות תנועת אנרגיה בגוף ונקודות מרגיעות.

5. שינוי תזונתי – הגישה התזונתית היא דרך נוספת להתמודדות עם בעיות הסינוסים. מומלץ להימנע ממזונות מלחלחים כמו אוכל מטוגן ומוצרי חלב, כמו כן רצוי להימנע ממזונות בעלי אנרגטיקה מחממת.

 

 

ושנהיה בריאים!!!