therapy_illustration
מאמרים
כאבי גב

 

אחת הסיבות השכיחות להיעדרות מהעבודה היא כאבי גב. כ- 80% מהאוכלוסיה תסבול מכאבי גב אשר תוביל לפגיעה באיכות חייהם, וברוב המקרים לא יהיו ממצאים פתולוגיים. יכולות להיות סיבות רבות לכאבי גב – החל מכאבי שרירים, דרך בעיות בדיסקים, בעיות בחוליות, חבלות וכו'.

על פי הרפואה הסינית מכונה הגב התחתון "ארמון הכליות". ברפואה הסינית הבחינו שהרבה סינדורמים של הכליות כוללים גם כאבי גב, אך אסור לנו, כמטפלים, לקבוע באופן חד משמעי שכל כאב גב מערב סינדרום של הכליות, שכן קיימות סיבות רבות לכאבי גב אותם אפרט בהמשך.

 

סיבות לכאבי גב על פי הרפואה הסינית:

 1. עבודה פיזית קשה וחוסר שעות שינה: עבודה פיזית כוללת נשיאת משאות כבדים, עמידה ממושכת, הרמת משקולות, או פעילות גופנית מאומצת המחלישה את צ'י הכליות והטחול. חוסר שעות שינה יכול לכלות את יין הכליות.
 2. יחסי מין מופרזים: גברים מאבדים ג'ינג בזמן פליטת הזרע. אם הפעילות המינית תכופה, הגוף לא מספיק להחזיר לעצמו את הג'ינג החסר וכך נגרם כאב גב. נשים מחלישות את הג'ינג שלהן בשל ריבוי הריונות ולידות.
 3. חוסר בפעילות גופנית וישיבה ממושכת: פעילות גופנית סדירה מזרימה דם וצ'י לכל הגוף ואף לשרירים. בהעדר פעילות גופנית, יכולה להיווצר סטגנציה וחוסר הזנה של השרירים ובעיקר שרירי הגב, דבר שיגרום לכאבי גב בהמשך.
 4. פתוגנים חיצוניים: חדירה של לחות קרה עלולה לגרום לכאבי גב בעקבות פגיעה בזרימת הצ'י והדם. חדירה של לחות חמה יכולה להיות חיצונית או פנימית ומקבילה לרוב למצב בו קיימת דלקת.
 5. תזונה והשמנה: תזונה לקויה יכולה ליצור הצטברות של לחות שנוטה לרוב להצטבר בחלק הגוף התחתון ותגרום להשמנה. במצב זה היציבה  תהיה לא טובה ותיצור לורדוזה שתוביל לכאבי גב.
 6. טראומה: מכה או חבלה עלולה לגרום לסטאזיס של דם.
 7. רגשות: על פי הרפואה הסינית, קיים קשר ישיר בין הגוף והנפש. לכן, רגשות לא מאוזנים יכולים להוביל לפתולוגיות שונות באיברים שונים.

 

נקודות מפתח לאבחנה מבדלת

 

 

מה ניתן לעשות כדי למנוע כאבי גב?

 1. ניתן לחמם את הגב התחתון בעזרת כרית חמה, או בעזרת משחות שונות. במצבים מסויימים ניתן גם לקרר את האזור הכואב. רצוי להתייעץ לפני חימום או קירור המקום.
 2. הקפידו על לבוש שאינו חושף את הגב התחתון. רצוי לא להיחשף ללחות ולקור (שהייה ממושכת בבריכה/ ים/ פעילות גופנית בה מזיעים ונשארים בבגדים לחים)
 3. ניתן לבצע בעדינות מתיחות גב אם הכאב אינו חריף. שכיבה על הגב עם תמיכה של כריות מתחת לברכיים יכולה להקל על הכאב. ניתן לקפל את הברכיים לכיוון החזה וכך ליצור מתיחה קלה לגב. אם שוכבים על הצד, מומלץ להניח כרית בין הרגליים.
 4. פעילות גופנית מתונה יכולה להקל על הכאבים כאשר מדובר בסינדרומים הקשורים לסטגנציה.
 5. מנוחה – עלינו להקשיב לגוף ולאפשר לו מנוחה ראויה.

 

ומה הרפואה הסינית מציעה?

 1. דיקור סיני – השימוש במחטים משפר את זרימת הצ'י והדם במרידיאנים השונים. כמו כן, ניתן לטפל בשורש הבעיה בעזרת מחטים וכך למנוע את כאבי הגב בעתיד.
 2. מוקסה – בעזרת המוקסה (שהיא תערובת של צמחי מרפא שונים) ניתן להחדיר חום לגב, דבר המשפר את זרימת האנרגיה בערוצים השונים.
 3. צמחי מרפא – השימוש בצמחי מרפא מותאם באופן אישי למטופל בהתאם לאבחנה אותה ביצע המטפל. צמחים אלו יכולים לתרום לסילוק לחות / לפתיחת סטגנציה/ להפחתת כאב / לסילוק רוח.
 4. טווינה / שיאצו – טיפול במגע יכול להיות אפקטיבי כמו דיקור. כאן ראוי לציין כי הטיפול במגע או במחטים לא תמיד יתבצע באזור הכואב. ניתן לטפל בכאבי הגב גם בעזרת נקודות דיסטליות (מרוחקות).
 5. תזונה – שינוי בתזונה יכול לשפר את מצבו הפנימי של המטופל. אכילה מסודרת ומותאמת באופן אישי יכולה לתרום רבות לסילוק לחות ולחיזוק הגוף.

 

נקודות דיסטליות לכאב גב תחתון:

Liv3 + LI4  - פותחות סטגנציה.

GV26 -  מיטיבה עם עמוד השדרה והחוליות. טובה לכאב גב לומברי.

GV20 – ים המח. כאשר הכאב בקצה הגב התחתון ומעלה יאנג.

UB40 – מתאימה כאשר הכאב ממוקד ודוקר, במיוחד אם עובר על מרידיאן שלפוחית השתן.

UB36 – טובה למצבי סיאטיקה או לכאב שמקרין לאורך מסלול ה – UB.

UB57 – מרגיעה גידים, טובה לטחורים וכאבי גב תחתון.

UB58 – נקודת חיבור, טובה לכאב שמקרין לרגל.

UB59 – טובה כאשר קשה ללכת. מטיבה עם האזור הלומברי והרגליים.

UB60 – טובה לכאב גב תחתון או צוואר. מניעה את עמוד השדרה, מחזקת כליות ואסורה בהריון.

GB30 – נקודה חשובה לכאבי גב תחתון, בעיקר כאשר יש הפרעה על מסלול GB / UB או הקרנה לישבן.

GB34 – כאשר הכאב מקרין לשוק. מטיבה עם הגידים והרצועות.

GB39 – השפעה על מח העצם והצוואר.

SI3 – נקודת פתיחה של ה – GV. טובה לבעיות בחוליות. רצוי להוסיף לה את UB62 כדי להפעיל את מרידיאן ה  - GV ולהזין את עמוד השדרה.

 

נקודות מקומיות לכאבי גב תחתון:

GV3 – לחיזוק הגב והרגליים.

GV4 – לחיזוק יאנג הכליות וחיזוק הגב.

GV8 – משחררת את הגידים וכיווצי שרירים.

UB23 – נקודת השפעה על הכליות.

UB36 – טובה לכאב שמקרין לאזור הישבן.

UB28 – לכאב באזור הסקרום ולבעיות גניקולוגיות היוצרות כאבי גב.

UB25 – לכאב שמקרין לישבן.

GB30 – עיקרית לסיאטיקה, מטפלת בכאבי גב.

 

סינדרומים אפשריים לכאבי גב:

* בכל טיפול בכאב גב, מומלץ לשלב גם נקודות המפיגות את הכאב (מקומיות או דיסטליות).

 

קור ולחות

כאב שמגיע בעקבות חשיפה לסביבה לחה וקרה. הגב יהיה קר למגע, ייתכן שהמטופל ידווח על תחושת קור בגב. הכאב נמשך לאורך כל היום, בנוסף לכאבים תהיה גם הגבלה בתנועה.

דיקור: UB23, GV4, UB52, UB57, UB58, UB40, SP5, SP3, Dai Mai (TW5+GB41)

            ניתן להוסיף בטיפולים גם מוקסה במידת הצורך.

 

חום ולחות

לרוב מדובר בכאב גב אקוטי. ייתכן שכאבים אלו התחילו מחדירת קור ולחות שהתחממו לאורך הזמן. הגב ירגיש חם למטופל ו/או למטפל ויוחמר בחום או לחות / מזג אויר גשום. כמו כן, הכאב לא יוקל במנוחה.

דיקור : CV12, SP3, SP6,SP9, TW5, ST40, GB34, Liv5

 

רוח לחות

הלחות גורמת לכאב הגב להתמקד בגב התחתון בגלל אופייה הכבד. הכאב יהיה אקוטי שאינו מוטב בשינוי תנוחה או מתיחה. תתכן תחושה של כבדות בכל הגוף בתוספת כאב ראש עמום (תחושה של סחבה בראש).

דיקור: Lu7, UB12, UB13, LI4, St36, GV4, UB23 ניתן להוסיף כוסות רוח לפיזור הרוח.

 

רוח קור

לרוב רוח קור תוקפת את האזור העליון של הגב, אך אם קיימת חולשת כליות, בכאב יכול להגיע גם לגב התחתון. הכאב יהיה אקוטי שאינו מוטב בשינוי תנוחה, צמרמורות, חום, כאבי גוף מפושטים, צוואר תפוס, כאב ראש אוקסיפיטלי.

דיקור: St 36, GV14, GV4  וכוסות רוח במידת הצורך.

 

רוח חום

כאב גב אקוטי, לא משתפר במתיחות או שינוי תנוחה, חום גבוה, הזעות, צמא, פה יבש, ייתכן גרון כואב.

דיקור: St36, LI11, TW5, GV14 כוסות רוח במידת הצורך.

 

תקיעות דם

כאב גב אקוטי שנובע לרוב בעקבות פציעה או טראומה. הכאב מוחמר בלחיצה, קיים קושי רב לנוע וטווח התנועה מוגבל.

דיקור: Liv3 + LI4, SP6 + SP10, UB17, St36, LI10

 

תקיעות צ'י הכבד

לרוב מושפע ממצבי לחץ רגשיים, לכן הכאב יוחרף בסטרס. טווח התנועה לרוב לא יפגע. ייתכן כאב בהיפוכונדריום וסימנים נוספים המעידים על תקיעות צ'י הכבד.

דיקור: Liv3 + LI4, Liv14, Liv8, UB18, GB34, Pc6, TW5

 

חולשת טחול

השרירים יהיו נוקשים עקב חוסר אספקת צ'י ודם אליהם. כאב הגב יכול להיות מלווה גם בתחושת כבדות הנובעת מלחות. ייתכנו סימני חסר צ'י נוספים כמו יציאות רכות, חולשת גפיים וכו'.

דיקור: SP3. SP6, SP9, St36, St40, CV6, CV12

 

חסר צ'י / יאנג בכליות

כאב הגב יהיה קבוע ועמום, מוטב במנוחה ומגע, אך מוחרף בזמן קיום יחסי מין או מאמץ. במידה ויהיה חסר יאנג יתלוו גם סימני קור.

דיקור: מוקסה - CV6, St36, SP6, Kid7, LI10, GV4, GV14, CV8

 

חסר יין בכליות

לכאב הגב יכול להתלוות גם כאב ברכיים, טיניטוס, חום בפריפריה, ושאר סימני חסר יין.

דיקור: Kid3, Kid6, SP6, CV4, Lu7 + Kid6 , Kid1